Panel používateľa

Murovanie ďalších vrstiev tvaroviek

Murovanie ďalších vrstiev tvaroviek Termalica začíname po tuhnutí cementovej malty tzn. po približne 2-3 hodinách od uloženia prvej vrstvy. Vďaka vysokej rozmerovej presnosti TLMB (±1mm) tvaroviek Termalica, ďalšie vrstvy môžeme murovať na tenkovrstvovej lepiacej malte. Systém spájania tvaroviek pero-drážka bez vyplnenia maltou zvislých škár o veľa zrýchľuje murárske práce a zmenšuje spotrebu malty. Montážne držiaky, ktoré uľahčujú prenášanie a ukladanie tvaroviek na múru, takisto necháme nevyplnené.

Pred začatím murovania treba vyrovnať horný povrch každej skôr vymurovanej vrstvy tvaroviek. Eventuálne nerovnosti brúsime hrubozrnným hladidlom alebo hoblíkovým rýpadlom. Vzniknutý brúsením prach treba odstrániť z tvaroviek pomocou štetca alebo kefy, aby neoslabil priľnavosť lepiacej malty. Potom pripravujeme lepiacu maltu Termalica podľa inštrukcií umiestnenej na obale. Murárske práce pri používaní lepiacej malty Termalica je možne vykonávať v teplote vyššie +5oC. V zimnom období a pri nízkych teplotách, treba použiť maltu s proti mrazovým prídavkom Antigelo. Tenkovrstvovú lepiacu maltu Termalica nakladáme pomocou špeciálnej murárskej lyžice s zubmi hodiacej sa k šírke tvarovky. Vhodne vyprofilovane zuby lyžice zaisťujú naloženie rovnomernej hrúbky malty na celom povrchu steny. Jednorazovo maltu rozvádzame na dĺžke 3-4 tvaroviek, aby zabrániť rýchlemu vyschnutí. Hrúbka škáry horizontálnej po uložení a pritlačení tvaroviek by mala vynášať 1-2 mm.

Potom rozťahujeme šnúru medzi nárožiami a dopĺňame ďalšou vrstvou tvaroviek. Odporúča sa aby steny konštrukčné obvodové a vnútorné boli stavane rovnomerné vrstvami, bez tzv. „vyťahovania" nároží. Počas murovania treba obrátiť pozornosť aby tvarovky so spojením pero-drážka boli ukladane z hora, bez dodatočného korigovania a prisunutia v horizontálnej polohe, čo nám urči rovné priliehanie tvaroviek a tenké, zvislé škáry o hrúbke 1-2 mm. Tvarovky treba spájať v ďalších vrstvách pomocou presunutia škár zvislých vzhľadom k sebe najmenej o 10 cm. Tvarovky ukladané na okrajoch stien alebo pri okenných alebo dverných otvoroch, a malý by mať najmenej 12 cm dĺžky.

blank
  • Komíny CIKO
  • Tehly a komíny BAKONYTHERM
  • Vodomerné šachty
  • Polystyrén na zatepletnie
  • Farby laky omietky
  • Stavebné zmesi a hmoty KVK
  • AKCIA BRUK-BET®
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Anketa

Páči sa Vám nová stránka?

odkaz

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info