Panel používateľa

Základy a steny pivnice

Betónové a oceľobetónové pätky sú najznámejším spôsobom zakladania rodinných domov, zároveň nepodpivničených ako aj s pivnicami. Základové pätky v stavbe nepodpivničenej by malý byť postavene na hĺbke nižšie úrovne premrznutia pôdy, čiže od -0,8 do -1,4 m. Trojvrstvové steny máju dodatočne vrstvu tienenia o hrúbke 9÷12 cm vytvorenú z pórobetónových tvaroviek alebo keramickej tehly. V prípade fasády z kameninovej tehly je nutné urobiť ventilačnú medzeru o hrúbke 3÷4 cm medzi izoláciou a vrstvou tienenia. Steny z tvaroviek Termalica tvoria rovné a hladké priečky, ktoré vo vnútri sa upravuje omietkou a hladkou povrchovou vrstvou o hrúbke približne 5-10 mm, vonku sa používa omietku tradičnú minerálnu alebo tenkovrstvovú dekoračnú. Hladký povrch stien z murovaných tvaroviek umožňuje priame lepenie na tenké škáry keramických dlaždíc v kúpeľni a kuchyne bez nutnosti skoršieho nakladania omietky a vyrovnania múry. Ľahké vykonávanie medzier a otvorov v stenách z pórobetónu pri použití základných nástrojov ako rydlo, určite zmenšuje náklady na pracovnú silu a zrýchľuje ukladanie elektrického vedenia, tepelného, vodovodného a kanalizačného potrubia. Steny z pórobetónu charakterizuje vysoká paropriepustnosť, ktorá má prospešný vplyv na mikroklímu vo vnútri miestnosti ako aj najnižšiu rádioaktivitu zo všetkých múrových materiálov. Okrem toho pórobetón ukazuje antiseptické vlastnosti, čiže zabraňuje vývoju plesne ako aj hubou na povrchu muriva. Priečky postavene z tvaroviek Termalica sú úplne nehorľavé a zaisťujú vysokú ohňovzdornosť. 6 STAVEBNÝ SYSTÉM TERMALICA Na pätkách pred vytvorením základných stien treba uložiť horizontálnu izoláciu pred vlhkosťou. Izoláciu vykonávame z dvoch vrstiev lepenky lepenou asfaltovo- -kaučukovou emulziou riediteľnou vodou alebo vrstvou základovej lepenky zváranej.

Základové steny a steny pivníc môžeme vykonať ako betónové monolitické pri použití vyľahčených debniacich dutých tvaroviek alebo múrových z betónových tvaroviek a základných dutých tvaroviek. Duté debniace tvarovky ukladáme „na sucho" bez použitia malty, zachovávame zodpovedne presunutie zvislých spojení v jednotlivých vrstvách. V prípade eventuálnych nerovnosti základovej pätky, duté debniace tvarovky je možne urovnať, murujúc prvú vrstvu na cementovej malte. Steny z dutých debniacich tvaroviek v závislosti od výšky a predvídaných zaťažení môžeme vystužiť v horizontálnej polohe škár dvoma prútmi o o10 mm, ako aj v zvislej polohe pomocou utvorených otvorov, do ktorých ukladáme výstuž z troch prútov o o10 mm spojených zo sebou strmeňom. Na hornej, poslednej vrstve dutých tvaroviek sa odporúča uložiť pozdĺž prúty o o12 mm, ktoré po zabetónovaní utvoria oceľobetónový veniec.

V prípade keď výška uloženej vrstvy dutých tvaroviek je nižšie naprojektovanej úrovne horného základu, na najvyššej vrstve vykonávame dodatočné debnenie z dosiek. Steny z dutých debniacich tvaroviek betónujeme po uložení 3-4 vrstiev betónom triedy C16/C20. Počas betónovania zmes treba vibrovať cieľom vhodného vyplnenia tvaroviek. Betonovaná základná tvarovka BF-25/38 sa používa na stavbu jednotlivých stien o hrúbke 25 a 38 cm alebo vrstvových stien v uložení 25 cm+ zateplenie +12 cm pod na príklad obvodové múry sendvičové steny trojvrstvové. Tvarovky sa muruje na cementovej malte značka M5-M8, na plnú škáru zvislú a horizontálnu o hrúbke 10-15 mm. Betónová základná dutá tvarovka PF-24 je určená na stavbu základných stien a pivníc o hrúbke 24 cm, postavených vyššie úrovne podzemných vôd. Betónová tvarovka má plné dno umožňujúce nanášanie hydraulickej malty a vrecka na vyplnenie zvislých škár. Duté tvarovky treba murovať na škáru zvislú a horizontálnu používajúc cementovú maltu. Duté tvarovky murujeme plným dnom hore, ukladajúc na ňom rovnomerne maltu o hrúbke 10-15 mm, naproti tomu škáry zvisle vykonávame tradične alebo vypĺňame vzniknuté vrecká maltou. Múrové elementy v ďalších vrstvách musia byť presunuté vzhľadom k sebe najmenej o 10 cm

blank
  • Komíny CIKO
  • Tehly a komíny BAKONYTHERM
  • Vodomerné šachty
  • Polystyrén na zatepletnie
  • Farby laky omietky
  • Stavebné zmesi a hmoty KVK
  • AKCIA BRUK-BET®
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Anketa

Páči sa Vám nová stránka?

odkaz

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info